Alçı ile duvar tamiri nasıl yapılır? Yazımızı Sosyal Medyada Paylaşın - Arkadaşınıza Gönderin

Alçı ile duvar tamiri nasıl yapılır?

Alçı ile duvar tamiri nasıl yapılır?

 

Evinizdeki duvarınızda zamanla resim, tablo asarız bir süre sonra bunlarda sıkılıp çıkardığımızda delikler oluşur veya çarpma, vurma gibi durumlarda dökülmeler meydana gelir bu durumları tamir etmek için alçı denilen toz halde bulunan madde kullanılmaktadır. Nalburlarda, mağazalarda çeşitli alçılar bulunmaktadır. Alçının içeriğine katılan çeşitli katkı maddeleri ile alçı daha sert, daha çabuk donan, daha yumuşak yada daha sızdırmaz özellikte olabilir. Duvar sıvamak için en uygun alçılar saten alçılardır. Saten alçı duvar yada betona yada eski alçılara kolayca tutulabilmektedir.

İhtiyaç duyulan malzemeler :

1. Yeterli miktarda saten alçı

2. Boş bir kova (içerisinde alçı karacağız)

3. Su

4. Sünger

5. Sıfır zımpara

6. Spatula Mala

7. Duvarınızın rengi beyaz değilse duvarınızın renginde boya.

İlk yapılması gereken bozuk yüzeyin bir spatula yardımı ile iyice düzleştirilmesi vede temizlenmesidir. Sonrasında bir kovada veya kabın içerisinde evde yapacak iseniz mesela yoğurt kabında alçı yapılabilir. Alçı çok sert olursa bozuk yüzeyi düz dolduramaz ve dökülür. Çok sıvı olursada akar şekil almaz. Ne çok yumuşak ne çok sert olmalıdır kıvam. Saten alçılar genellikle 10 kg alçıya 7 lt su oranında karıştırılır ancak alacağınız markanın kutusunda yönerge var ise siz o yönergeye uyun.

Yüzeyi iyice kazıdıktan sonra bir fırça ile tozları iyice alın ve bir fısfıs yada sünger ile nemlendirin. Nemli yüzey alçının daha iyi tutunmasını sağlar.

Onaracağınız yüzey ince küçük bir alansa -civi deliği gibi küçük bir spatula seçin. Spatulaya bir miktar alçı alıp nemlendirdiğiniz yüzeye bastırarak yedirin. Spatulayı tek bir yöndehareket ettirin. Örneğin deliğin yukarısından alçıyı bastırarak aşağı doğru çektirin. Bu sayede delik kapanacak ancak fazlalık alçı spatulada kalacaktır. Daha sonra bir kaç kez daha üzerinden geçerek alçıyı duvara iyice yedirin.

Ortalama bir saten alçı 3 saatte donar. Spatula ile deliği yarayı onardıktan sonra çeşitli çizikler kalmış olabilir. Sağlam yüzeyle bir fark oluşturmuş olabilir. Bu normaldir. Şimdi bu farkı ve çizikleri gidereceğiz. Önce alçının donmasını ,en azından sertleşmesini bekleyin.

Halen ufak tefek pürüzler kalmış olabilir bu durumda süngeri ıslatın ve ıslak süngerle alçıyı yuvarlak hareketlerle ovun.

Yazılarımızı Alo Hizmet hesabımızdan takip edebilirsiniz.
Güncellenme Tarihi: 19/10/2014
Kategori: Alo Boya, Badana ve Alçı (23)