Baca Temizliği ve Dikkat Edilmesi Gerekenler? Yazımızı Sosyal Medyada Paylaşın - Arkadaşınıza Gönderin

Baca Temizliği ve Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Baca Temizliği ve Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Kesinlike çok dikkat edilmesi gereken vede en ufak hatada insanın canına mal olabilecek bir konudur. Evin bacasına bağlanan soba, aspiratör veya fırınların en verimli şekilde çalışması için bacanın her daim açık olması gerekmektedir. Yılda 2 kez baca temizliği yaptırılır ise soba yakılan evlerde bacanın geri tepmesi sonucu karbondioksit zehirlenmeleri ve bu duruma bağlı ölümlerin önüne geçilmiş olunur. Temizlenmeyen baca sebebi ile evler harap olabilir, insanlar yaşamını yitirebilir. Tekniğine uygun yapılmamış, temizliği ve bakımı ihmal edilmiş bacalar zehirlenme ve yangın gibi felaketlerle sonuçlanabilir. 

Kaliteli baca temizleme firmalarına başvurunuz. Kendiniz kesinlikle şayet yöntemini bilmiyor iseniz uğraşmayınız bunun sonucunda bacaya daha büyü zararlar verebilir hatta bacanın hiç kullanılamaz hale gelmesine sebep olabilirsiniz.

1-Bacanızı temizlerken kesinlikle çuval, poşet gibi maddelerle temizletmeyin ve kendinizde temizlemeyiniz içinde takılması durumunda bacayı tamamen kullanılmaz hale getirmiş olabilirsiniz. Daha büyük masraflar açabilir.
2-Usta bacanın temizliğini bitirdikten sonra mutlaka çekişini kontrol ettirin.
3-Bacayı temizlettiğinize vede kullanılır durumda olduğuna dair sertifikanızı alın.
4-Sertifikada temizliği yapan yetkili kişinin bilgiler doldurup doldurmadığını kontrol edin.
5-Soba kurarken doğru bir şekilde kurulup kurulmadığından emin değilseniz, baca temiz de olsa lodos olan havalarda sobanızı doldurup yatmayın.
6-Akşam belli bir saatten sonra sobaya komur atmayın canınızdan değerli değil hiçbirşey.
7-Doğalgaz ile ısınan veya faydalanan insalarda bacalar gazın yanmasından meydana gelen su buharı çelik olmayan bacalar için baca cidarına nüfuz eder buda bacalarda çökük, dökük, çatlak oluşabilir yılda bir kez bacalarını mutlaka kontrol ettirin.
8-Doğalgazlı ve çelik bacalı sistemler de bacadan dışarı atılan su buharının bir kısmı baca dibinde birikir bunu önlemek istiyorsak dikey bacanın alt tarafında kullanılan dirsekte drenaj atık su kanalı bulunmalıdır vede bu kanal tıkanır ise biriken suyun kazana veya doğalgaz sobasına, kombiye geri tepmesi ağır hasarlara hatta maddi olarak önlenemeyecek arızalara yol açabilir. 

Yazılarımızı Alo Hizmet hesabımızdan takip edebilirsiniz.
Güncellenme Tarihi: 22/10/2014
Kategori: Baca Temizleme (6)