Kalay ve Bakır ile ilgili bilinmesi gerekenler Yazımızı Sosyal Medyada Paylaşın - Arkadaşınıza Gönderin

Kalay ve Bakır ile ilgili bilinmesi gerekenler

Kalay ve Bakır ile ilgili bilinmesi gerekenler

Kalay ve Bakır metalleri,

bakır(cu) ve kalay(sn) doğal da saf olarak bulunan elementler. Her ikisininde periyodik tabloda simgeleri bulunmaktadır.

Bakır elimize kalaylanmak için geldiğinde. Çok iyi temizlenmesi gerekmektedir.Yoksa yapılan kalay düzgün ve temiz olmaz.
bunun için bir çok işlemden geçmektedir. Belirli karışımlı temizleme asitleriyle bakırın üzerindeki eskimiş kalay ve yağ, yemek kalıntıları temizlenir.
Ardından ortaya çıkan bakırın oksitlenmemesi için yine belirli karışımlı asitler yardımıyla oksit tabakası ortadan kaldırılır.
Sonrasında ise çok ince kum taneleriyle yıkanıp turuncu renkli bakırın ortaya çıkması sağlanır. Bu şekilde işlenen bakır
düzgün, temiz ve sağlıklı bir şekilde kalaylanır. Bakır kalaylanmadan kullanılan bakır, gıda zehirlenmesi denilen sağlık
sorunlarını ortaya çıkar. Kalayla kaplanan bakır sağlıklı ve güzel yemeklerin pişirilmesini sağlar. Bunun yanında
ince tabakalı bakır yerine etli bakır diye tabir ettiğimiz yani kalın tabakalı bakır kullanılırsa içinde pişirilen
yemekler daha lezzetli ve uzun süre sıcak olarak kalacaktır. İnce tabaka daha çabuk ısınacağı için yanma riski daha fazladır.
bu yüzden çabuk ısınır çabuk soğur.

Sokak aralarında kalaycıyız diye gezinen ve insan sağlığıyla oynayan kişilere güvenmeyiniz. Kalay kullandıklarını söyleyip
maliyetlerden kısılarak yine doğada saf olarak bulunan kurşun metalini kullanmaktadırlar. kalay maddesi şuan itibariyle kilogramı 80-100 tl arasındadır.
kurşun ise kilogramı 20-30 tl arasındadır. Aradaki fark ortadadır. SEÇİM SİZİN...

Yazılarımızı Alo Hizmet hesabımızdan takip edebilirsiniz.
Güncellenme Tarihi: 01/11/2014
Kategori: Alo Kalaycı (2)

Alo Kalaycı KATEGORİSİ KAYITLI USTA VE FİRMALAR