Keçi Boynuzu Nedir? Faydaları? Yazımızı Sosyal Medyada Paylaşın - Arkadaşınıza Gönderin

Keçi Boynuzu Nedir? Faydaları?

Keçi Boynuzu Nedir? Faydaları?

Keçiboynuzu sürekli yeşil kalan bir ağaçtır 8 ile 10 metre yüksekliğe kadar ulaşır, keçi boynuzu bitkisi koyu kahverengi ve siyah boynuz şeklinde meyveleri bulunur. Çok besleyici ve değişik tadı ile özel bir besindir, bazı yerlerde harnup diye adlandırılır. B, A ve E vitaminlerini barıdırır bunun yanında yüksek miktarda potasyum, kalsiyum, fosfor bulundurur. Keçiboynuzunun direk yenmesi veya pekmez olarak tüketilmesi yüksek besin değeri olmasından dolayı bilhassa zayıflık çekenlere ve gelişim çağındaki çocuklara oldukça faydalıdır.

Keçiboynuzu Faydaları: Nefes darlığı çekenlere çok etkilidir, keçiboynuzu bronşların açılmasına yardımcıdır, göğüsü yumuşatır ve ağrıyı azaltır. Öksürük ve balgam sorunlarına iyi gelir. Astıma faydalıdır. Akciğer kanserine karşı koruyucu etki gösterir. Mide, bağırsak sorunlarına karşı faydalıdır. Sinirlerde rahatlama yapar. Şişmanlatır ve kan yapar. Cinsel istekliliği ve gücünü arttırır. İktidarsızlığa ve sperm eksikliğine karşı çok faydalıdır. Özellikle çocukların zeka ve kemik gelişimini destekler. Hafızayı güçlendirir ve dikkati arttırır. Kemik erimesini azaltır.

Keçiboynuzu nasıl kullanılır? Meyveleri direk alınarak taze veya kuru farketmez yenir. Yaprak ve dalları kurutularak kaynatılır ve keçiboynuzu çayı yapılıp içilebilir. Keçiboynuzu pekmezi yapılabilir. Düzenli olarak Keçiboynuzu pekmezi yiyerek mesela günde bir kaşık kansızlık sorununa ve sperm eksikliği sorunlarına çok faydalıdır. Keçiboynuzunun çekirdeği öğütülüp su ile kaynatıldıktan sonra lapa haline getirilerek vücutta meydana gelmiş olan şişlik ve yaralara sürülürse çok faydalıdır. Lapa bağsur memelerine iyi gelmektedir.

Aktarlarda, baharatçılarda çok kolaylıkla bulumaktadır.

Yazılarımızı Alo Hizmet hesabımızdan takip edebilirsiniz.
Güncellenme Tarihi: 05/12/2014
Kategori: Alo Aktar (13)