Lastik Tamiri Nasıl Yapılır? Yazımızı Sosyal Medyada Paylaşın - Arkadaşınıza Gönderin

Lastik Tamiri Nasıl Yapılır?

Lastik Tamiri Nasıl Yapılır?

Lastiğin Dışının incelenmesi 
Lastik aracın jantından sökülmeden dikkatlice incelenir; köpük ile, sabunlu su ile vs. ile hasarlı nokta belirlenir belirlemeden sonra tebeşirle veya kalemle bu yer işaretlenir. Lastik dikkatle ve fazla gerdirilmeden janttan ayrılır, kesinlikle lastik tersyüz edilmez, yanakları ve yan destek telleri zorlanıp esnetilmemelidir. Lastik basınç sensörü bulunan araçlarda sensör zedelenmeden dikkatle çıkarılır, sensör genelde sibop üzerinde ya da yakınında bulunur. 
Sağlam gibi görünen lastiğin hamuru, telleri, yapısı ağır hasarlara uğramış olabilir. Aracın lastikleri en önemli şeydir, sizin canınız onlara emanettir o sebep ile lütfen lastiklerimizin bakımlarını eksitmeyin bilin ki canınız onlara emanettir.

Lastiğin İçinin incelenmesi
Lastiği janttan ayırdıktan sonra bir ışık kaynağıyla içeriden de dikkatle incelenir, üstte yazılan hasarlar maddelerinden birisi varsa onarıma devam etmeyin. Hasarlı noktayı bulunup içeriden de işaretleyin. 
Lastiğe girmiş olan nesne (çivi, tel, vida vs.) pense veya kerpeten yardımı ile dikkatlice yerinden çıkarılır. Kör ağızlı uygun kalınlıkta bir demir çubuk, tornavida vs. deliğe sokularak deliğin açısı, derinliği vs. kalıp kalmadığı belirlenir. Delik 25 dereceden az açıdaysa mantar yama, fazla açıdaysa iki parçalı mantar yama önerilir. 

Lastiğin İç yüzeyinin hazırlanması 
Kazıyıcı bir aletle zımpara gibi lastiğin içindeki hasarlı yerin çevresi nazik hareketlerle temizlenir. 

Lastiğin hasar yolunun hazırlanması 
Hasar tamamen temizlenmelidir. İçten başlayarak, ayarlı uygun boyutta uçlu bir matkapla delik iç yüzeyi düzeltilmeli ve açıkta kalan tel/madde parçaları alınmalıdır, sonra aynı işlem dıştan da tekrarlanmalıdır. 

Lastik için yama seçimi 
Yama fabrikanın önerdiği nitelik ve büyüklükte mantar yama kullanılmalıdır. Yamanın fitilli ucunu hasara ortaladıktan sonra yarıçaplı bir daire çizilerek zımparalama alanı belirlenmelidir. 

Zımpara ve temizlik 
Düşük hızlı, uygun uçlu el zımparası ile zımparalanacak bölge eşit ve düzgünce zımparalanmalı, kadife gibi bir düz yüzey elde edilmelidir. Telleri veya kuşakları açığa çıkaracak kadar zımparalanmamalıdır, aksi taktirde lastik onarılamaz ve atılması gerekir. 
Sonrasında ince bir tel fırça ve vakum kullanılarak zımparalanan bölge dikkatli bir şekilde temizlenmelidir. 

Lastiğe macun (çimento) uygulanması 
Lastik iç yüzeyine onarım malzemesi fabrikanın tavsiyesine göre tutucu malzeme/macun uygulanır ve kuruması beklenir. Dışarıdan ısı ya da hava ile kuruma hızlandırılmaz, farklı fabrikaların malzemeleri bir arada kullanılmamalıdır. 

Son kontrol 
Lastik toplanıp son kez gözle kontrol edilmelidir. Jantta eğrilik kontrolü mutlaka yapılmalıdır, lastiğin hava kaçırıp kaçırmadığı kontrol edilmelidir. Yalnızca fitil ya da yama ile yapılan onarımlar yetersizkalabilir, kesinlikle tek ya da iki parçalı mantar yamalar (şapkalı fitil) kullanılmalıdır. 

Yazılarımızı Alo Hizmet hesabımızdan takip edebilirsiniz.
Güncellenme Tarihi: 20/10/2014
Kategori: Alo Oto Lastik Tamiri (4)