Vinç Nedir? Ne Tip Vinç Amacımıza Uyar? Yazımızı Sosyal Medyada Paylaşın - Arkadaşınıza Gönderin

Vinç Nedir? Ne Tip Vinç Amacımıza Uyar?

Vinç Nedir? Ne Tip Vinç Amacımıza Uyar?

Çok ağır olan cisimleri kaldırmak için kullandığımız makinedir. Vinç, elle, veya vitese uygulanan güçle hareket eden çark çemberdir. Çember dönüş hareketi yaparak sarılı ipi ya da çelik kabloyu hareket ettirir. Vinç, ağır nesneleri kaldırmanın yanında, bir yerden alıp başka bir yere taşımakta da kullanılır. Vinçler genel olarak sabit dururlar. Bunun yanında bir kulaklı tekerlek de bulunabilir. Sahillerde, tershanelerde raylar üzerinde hareket eden yarı hareketli vinçler olabilir ancak kamyona monte edilebilen seyyar diyebileceğimiz vinçler de bulunur. Gemilerde bulunan güvertelerine monte edilmiş buharlı makine veya elektrikli motorla çalışanlarıda bulunur.

Vinçler bulundukları şekilleri, yapabilecekleri işler bakımından sınıflandırılır. Sınıflandırma kategorilerinden biri de kaldırabilecekleri en fazla yük miktarına göre yapılır. Vinçler 1 tondan 1200 ton'a kadar değişebilirler.

Maçuna : Halatın sonundan sütununa kadar olan mesâfe değişebilir. İnşaatlarda en çok kullanılan vinç türüdür..

Sütun: Yatay ekseni etrâfında döner, destekli ve dayanıklı sütunu vardır. Yükü halatın ucundan kaldırıp indirebilir.

Portatif halatlı : Bina duvarları ile çıkıntılarına adaptör ile tespit ederek kullanılır. Küçüktür. Genelde dükkân, satış yerleri toptancılar gibi ve mağazalarda kullanılırlar.

Yürüyen : Yürüyen halatlı vinçler, yürüyen köprü vinçleri ve makaslı vinçler mevcuttur. Bu tiplerde ayaklar tekerlekler üzerine yerleştirilir, böylece ray ve yollar üzerinde gitmesi sağlanır..

Kamyon : Büyük tekerlekli veya paletli kamyonlar üstüne kuruludurlar bu sebeple seyyar olmaları açısında en kullanışlılar arasındadırlar.

Yüzen : Gemilere yük yüklemek veya yükleri indirmek amacı ile genelde bunlar kullanılır.

Musaşı : 3000 ton yük kapasiteleri, mevcuttur.

Kablolu : Çoğunlukla toprak, taş ve kaya taşımasında kullanılır. İki dikey kule arasına gerilen çelik halatlar veya demirler üzerinde hareketli kablolara asılı taşımada kullanılacak demir kutu seklinde taş ve toprağı taşınır. Teleferikten esinlenmiş olması mühtemeldir mantık aynıdır. Engebeli arazilerde halat gerilmesi yöntemi kullanılmasından dolayı çok kullanışlıdır. 

Yazılarımızı Alo Hizmet hesabımızdan takip edebilirsiniz.
Güncellenme Tarihi: 20/11/2014
Kategori: Alo Vinç (8)