Ustalar & Firmalar

Kiş Lasti̇ği̇ Nedi̇r Ve Neden Kiş Aylarinda Kullanilmalidir?

Araç Servis & Bakım

By Super Admin, Cts, 30 Nis 2022 11:12

Ya kış lastiklerinin varlığından haberdar değiller ya da kış lastiğinin yoğun kar ve buz dönemlerinde kullanılabileceğini sanıyorlar.

Aslında, sürücüler kış lastiğinden sulu karda, buzda, don bölgelerinde hatta ıslak asfalta bile faydalanabilirler. Aslında sıcaklığın 7 C derecenin altına düştüğü tüm koşullarda kış lastikleri ile daha güvende olursunuz. 

Neden?

Yaz lastiklerinin aksine (günlük kullanımda olan standart lastikler) kış lastikleri düşük sıcaklıklarda sertleşmezler. Bu da yolda daha iyi tutuşa sahip oldukları ve daha kısa mesafede durabilecekleri, yani sürüş güvenliğinizi artıracakları anlamına gelir.

Bir kış ve yaz lastiği arasındaki fark nedir?

Bir kışlastiğinin kauçuk bileşiği yaz lastiğininkinden oldukça farklıdır. 7 santigrat derecenin altındaki sıcaklıklarda işlemek üzere yapılandırılmıştır.

Sıcaklık düştüğünde bir yaz lastiğinin başına gelen şey lastik bileşiğinin esnekliğini kaybetmesi ve tutuş kabiliyetinin azalması olarak tanımlanabilir.

Kış lastikleri daha fazla doğal kauçuk içeren özel geliştirilmiş bileşiklerle üretilir, böylece hava soğuduğunda sertleşmezler ve yol üzerinde daha yüksek tutuş ve güvenlik sağlarlar.

Buzda ve karda kış lastikleri hiçbir yaz lastiğinin boy ölçüşemeyeceği bir tutuşa sahiptir. Kış lastikleri ile donatılmış bir araç karla kaplı bir yolda (50 km/s hızla giderken) 35 metrede durabilir – normal lastiklerle bu fren mesafesi 8 metre daha fazladır (43 metre). Bu iki araç boyu anlamına gelir.

Kış aylarında güvenlik:

Sürücüler kış aylarında yaz aylarına göre 6 kat daha fazla kaza riski taşımaktadır, kar ve buz bu oranı artırarak daha da fazla tehlike teşkil eder.

Continental’in yaptığı bir ankete göre 2010’un başındaki büyük don olayı süresince, 3 milyondan fazla sürücü kaza yapmış ve yüzde 45’i bir ya da daha fazlasından kıl payı kurtulmuştur.

Kaza ihbarlarının neredeyse yarısı kış aylarında gelmektedir.

Şoförler sürüş esnasında kış koşullarına kaşı hazırlıksızdır ve bir çoğu kış lastiklerine geçerek güvenliklerini artırabileceklerinin farkında değildir.

Kış lastiklerini aracıma ne zaman takmalıyım?

Ülkemizde kış lastiklerine bölgesel farklılıkları gözeterek Ekim – Nisan ayları arasında geçmeniz önerilir.

Kış lastikleri yaz lastikleri kadar sessiz ve konforludur ve karmaşık bileşik teknoloji sayesinde daha yavaş yıpranırlar.

Kış lastiklerinin kuru yol koşullarında küçük bir fren mesafesi dezavantajı vardır ancak genele bakıldığında uzmanlar eğer lastikler arasında geçiş yapamıyorsanız tüm yıl boyunca kış lastikleri kullanmanızın daha iyi olacağı konusunda hemfikirler, çünkü bir yaz lastiğinin kışın getirdiği fren mesafesi dezavantajı bir kış lastiğinin yazın getirdiğinden kat be kat fazladır.

Kış için daha fazla güvenlik önerisi:

Görüş hayatidir. Ön camınızı ve diğer camlarınızı temiz tutun
Farlarınızın temiz ve çalışır halde olduğunu kontrol edin
Kaygan zeminde hızınızı düşürün ve ani frenden ya da hızlanmadan kaçının
Patinajı önlemek için düşük hızlarda birinci vites yerine ikinci vitesi tercih edin
Aracı yavaşlatmak için vites küçültün ve motor frenini kullanın ancak frene basmanız gerekiyorsa hafif basın
Öndeki araçla aranızdaki mesafeyi artırın – yağmurda, buzda ve karda güvenli fren için yeterli mesafe bırakın
Özellikle otoyollarda normal fren mesafesinin on katını bırakın
Lastiklerinizi kontrol edin: lastiklerin kaplama derinliği için yasal sınır 1,6 mm’dir ancak Continental’in güvenlik uzmanları ıslak zeminde daha güvenli sürüş için minimum 3 mm’i tavsiye ediyorlar. Lastik basıncının doğru ayarlandığından emin olmak da hem aracınızın yol tutuşunu artırır hem de size tasarruf sağlar.
Sert kış koşullarında yapılan yolculuklar için gıda, içecek, fener ve yedek kıyafetten oluşan acil durum çantanızı hazırlayın ve aracınızın bagajında bulundurun
Önceden plan yapın ve hedefinize varmak için yeterli zaman bırakın.