• Ege mahallesi Öz Sürücü Suit 408 sokak MUPO Kuşadası/Aydın
  • Açık 08:00-18:00: Pazartesi - Cumartesi

Doğal Gaz Kullanımında Faydalı Bilgiler

Doğal Gaz Kullanımında Faydalı Bilgiler

Yazar: Super Admin (Cts, 12 Eyl 2020 16:36)

Doğal Gaz Kullanımında Faydalı Bilgiler

Doğalgaz, baya  konuşularak, tartışılarak hayatımızda yerini aldı.  Doğalgaz, ekonomik olarak ucuz, enerjisi yüksek ve temiz bir yakıttır. Metan, propan, etan hafif ağırlıklı moleküler karbonlardan oluşur zehirsiz, havadan hafif, kokusuz, ve renksiz bir gazdır. Sızıntı ihtimaline karşı kokulandırılır. Temiz ve çevre dostu bir yakıttır. Havayı kirleten kükürt oksitleri, karbon taneleri gibi maddeler meydana getirmez. Kömür gibi kükürt içermediği için cihazlarda temizlik gerektirmez, kombilerde artık madde meydana gelmediği için kombilerin kullanım süreleri artar. Havaya oranla çok hafif olduğu için yükselir ve LPG yakıtına göre bir avantajlıdır. Doğalgaz ile çalışan kombilerde bulunan kontrol sistemleri ile yakıt sarfiyatı azaltılır. Doğalgaza geçmek son derece kolaydır. Kalorifer tesisatını yaptırmak ve kombisini satın almak yeterlidir. Isıtmada, sıcak su temininde, pişirmede büyük avantajlar sağlar. Doğal gaz ile Kömür koktu, mazot döküldü, perdeler is oldu, duman çıktı, kömür - tüp bitti dertleri yaşanmaz.
Tam verim alınabilmesi için öncelikle konutun yalıtımı yapılmalıdır. Çünkü sadece evinizin çatısındaki ısı kaybı %20 civarındadır. İzolasyon düzgün yapılırsa bu kaçak enerjiye dönüşür ve ısı kaybı yaşanmaz. Evin pencere, kapı gibi dışa açılan kısımlarında izoleli malzemeler tercih edilmelidir. Boşluklar meydana geliyor ise pencere slikon sünger ile kaplanmalıdır. Düzgün yalıtılmayan pencere ve kapılarda %15 civarında ısı kaybı yaşanmaktadır. Soğuk kış akşamlarında perdeler kapalı tutulmalıdır. Bu sayede sıcaklık dışarı kaçmayacaktır ve enerji içeride kalacaktır. Radyatörlerin önleri kapatılmamalıdır. Doğalgaz sisteminize ısı ayarlı termostat monte ettirilmeniz sizin gerçekten bir tasarruf yapmanızı sağlar. Kombinizin ısıtıcısı 19 derecede ayarlı bırakılmalıdır. Doğalgazdan en yüksek verimi bu şekilde alabilirsiniz.
Evden bir günden fazla yarılacaksanız termostatı mutlaka kapatmalısınız.
Oda termostatları, evde kimse yokken ya da gece saatlerinde cihazın ekonomik moda geçirerek sisteminizin daha verimli çalışmasını sağlar. Isıtma sistemi dışarıdaki hava sıcaklığını alamaz ise, gereksiz yere fazladan yanacağı için ısı kaybı meydana gelecektir. Kademeli pompa binanıza ısının dağılması için gerekli olan elektrik enerjisini azaltır.

 Oda termostatı? Odanın ısısını kombiye aç-kapa komutları göndererek ayarlayan cihazlara denir. Bu sistemlerde kombi, ısı ihtiyacını tesisattaki suyun sıcaklığına göre tespit edip buna göre ayarlama yapar. Oda ısısını gereksiz yere 1 derece artırmak, yıllık tüketiminizi ortalama % 10 artırır. Bu sebep ile kombinizi odanızın ısısına göre ayarlayan oda termostatı önemlidir.
 Termostatik Vana? Her odanın ısısını ayrı kumanda etmeye yarayan termostatik radyatör vanaları yakıt sarfiyatını azaltır. Oda güneş alan bir oda ise ya da evinize misafir geldiği zaman kalabalıktan daha sıcak bir ortam olacağından kombi kumandası başka bir yerde bile olsa, termostatik vana yakıt tüketimizini azaltmak için odanızın derecesinin iyi olduğunu merkeze gönderir ve merkez de yanmayı yavaşlatır böylece tasarrufta bulunulmuş olur.

Cts, 12 Eyl 2020 16:36


Neden Alohizmet 'i tercih etmelisiniz?

Her elinde tornavidalı usta değildir, İşinin ehli ustalar sizin için tek çatı altında toplandı. Ustanız kaçmasın, sorunsuz hizmet alın.

  • Son Teknoloji
  • Zamanında hizmet
  • İşin Uzmanları
  • Çağdaş malzemeler kullanımı
  • İşinin ehli ustalar
  • 7/24 Hizmet

Doğalgaz, baya  konuşularak, tartışılarak hayatımızda yerini aldı.  Doğalgaz, ekonomik olarak ucuz, enerjisi yüksek ve temiz bir yakıttır.